מאקרו במדיה

קריסה של עשרות אלפי עסקים ואובדן הכנסות ממסים: התחזית הפסימית למשק

"השלכות הלחימה יהיו הפעם חמורות בהרבה לעומת הסבבים הקודמים", אומרים במרכז מאקרו למדיניות כלכלית, שם צופים כעת גירעון של עד 115 מיליארד שקל בשנה הבאה • "הפגיעה הממשית בעסקים - בתחילת 2024"
לצפיה בפרסום 

סיקור כנס השפעת שינויי אקלים על שוק העבודה במגזין ההסתדרות באנגלית

“There Are No Good Jobs On A Dead Planet” Histadrut representatives speak on the impact of climate change on labor relations and the future of work
לצפיה בפרסום 

מחקר: מעל 1.27 מיליון עובדים בישראל ייפגעו משינויי האקלים

כתבה בעיתון "דבר" אודות כנס אקלים ושוק העבודה של מרכז מאקרו וקרן הנס בוקלר, שהתקיים ב- 7.9.23 במלון דן פנורמה ת"א
לצפיה בפרסום 

Netanyahu’s Cyprus Visit Highlights Complex Relations Between Israel, Cyprus, and Greece


לצפיה בפרסום 

שוטף פלוס עצבים: מלחמת העצמאים של ישראל

ראיון עם ד"ר רובי נתנזון, מנכ"ל מאקרו, וראשי פורום ארלוזורוב של ההסתדרות
לצפיה בפרסום 

בשורת ענק ל-300 אלף ישראלים: אלו ההטבות החדשות שתקבלו

לראשונה בעולם: פורום העצמאים השיק חטיבה עבור כ-300,000 הפרילנסרים בישראל: חטיבת הפרילנסרים הוקמה במסגרת פורום העצמאים מבית ההסתדרות, שהפכה לאיגוד העובדים המקצועי הראשון בעולם שקולט לשורותיו פרילנסרים שיוכלו לקבל ייעוץ וליווי עסקי ומשפטי, לימודים, השתלמויות מקצועיות, סל הטבות ועוד
לצפיה בפרסום 

מה קורה לאישה ערבייה שרוצה להיות עצמאית?

בתרבות שבה הכבוד הגברי מכתיב את אורח החיים, לא מובן מאליו לראות נשים שמנהלות עסק משלהן • פגשנו שלוש עצמאיות מהמגזר הערבי שמגשימות את החלומות של עצמן - למרות לא מעט פרצופים עקומים מצד הסביבה, אבל גם עם הרבה תמיכה משפחתית • בסוף, הן היחידות שקובעות מה טוב להן
לצפיה בפרסום 

עצמאים במגזר הערבי: ״שכחו אותנו, המדינה חייבת לנו מיליוני שקלים ממס הכנסה״

עו"ד היתם עמאר מפורום העצמאיים: ״בעלי עסקים במגזר בכלל לא יודעים איך לגשת למידע ולפעול מול רשויות המס״ | מחקר של ד״ר רובי נתנזון מעלה שאצל הנשים המצב חמור יותר, ושיעור העצמאיות נמוך בכשליש מבמגזר היהודי
לצפיה בפרסום 

לא חיוביים לגבי ישראל, לא מרגישים מחויבים להיסטוריה: מחקר גרמני-ישראלי

מחקר שחובר על ידי פרופ' סטפן שטטר מאוניברסיטת בונדסוור במינכן, ד"ר ג'ני הסטרמן מבית הספר למדעי היהדות בהיידלברג שבגרמניה וד"ר רובי נתנזון ממרכז מאקרו לכלכלה מדינית בתל אביב, מעלה ממצאים חדשים בתחום שיתוף הפעולה הגרמני-ישראלי, המראים כי המשיבים מרוצים בדרך כלל ממצבו הנוכחי.
לצפיה בפרסום 

הגבוה בעולם המערבי: שיעור הקשישים העובדים בישראל עלה בעשור האחרון ב-65%

המחקר, שבוצע ע״י מנכ"ל מכון מאקרו ד"ר רובי נתנזון, עידו גזית ודנה זילברמן, חושף כי בין השנים 2018-2014 נשחקה הפנסיה הממוצעת בישראל בכ-11% לעומת השכר הממוצע, זאת בעוד השחיקה בתקופה המקבילה ביתר מדינות ה-OECD עמדה על 3.9%.
לצפיה בפרסום 

"כלכלת החלטורה תמשיך להתרחב, ולטווח הארוך זו בעיה"

מנכ"ל מרכז מאקרו ד"ר רובי נתנזון מתריע מפני שיטות העסקה דרך אפליקציות, שנהפכו לשכיחות במיוחד בזמן הקורונה: "ביחסי עבודה כאלה אין אבא ואין אמא, ואין ביטחון סוציאלי. המדינה צריכה ליצור מנגנוני הגנה ויכולת לתקשר, לדרוש דברים במשותף, דרך פלטפורמות דומות"
לצפיה בפרסום 

הפלסטינים הוצגו בשיעור באופן מאוזן, ואמון התלמידים בהם עלה

פרסום תוצאות המחקר של מרכז מאקרו בשיתוף מכון מחקר פלסטיני ובמימון האיחוד האירופי
לצפיה בפרסום 

״החל״ת היה רעיון גרוע. עכשיו צריך לחלק את ענפי העבודה לפי צבעי הרמזור״

ד״ר רובי נתנזון, מנכ״ל מרכז מאקרו לכלכלה מדינית, מבקר את מדיניות האוצר: ״תקציבי ההכשרות המקצועיות תקועים, דוחפים אנשים להתחיל מאפס, ופוגעים עוד בפריון העבודה״ | ״צריך לתת לענפים שיוגדרו אדומים סיוע נרחב״
לצפיה בפרסום 

Four elections in two years cost Israel $4.24 billion

According to Dr. Roby Nathanson, CEO of the Macro Center for Political Economics, the total cost to Israel’s economy of four national elections in the past two years is about 14 billion NIS.
לצפיה בפרסום 

העצמאים בסכנת הידרדרות לעוני: "גם מי שראשו כעת מעל המים - צפוי לטבוע בקרוב"

תוכניות הסיוע של המדינה לבעלי עסקים הצליחו להרים רק 1.8% מהעצמאים מעל קו העוני – כך עולה מניתוח של ארגון העצמאים להב ■ העצמאים נותרו חשופים לחלוטין למשבר והיו הקבוצה היחידה ששיעור העוני שלה גדל ב-2020
לצפיה בפרסום 

37% מהצעירים היהודים רואים בזכויות המיעוטים ערך עליון - פחות מהממוצע בעולם הערבי

.
לצפיה בפרסום 

המשק הישראלי לא מקדם תעשיות יצירתיות שיכולות לייצר חדשנות ולקדם את הכלכלה

מחקר שנערך במרכז מאקרו בשיתוף עם להב, לשכת ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים בישראל, קובע כי למרות שהדרישה לעובדים עם מיומנויות יצירתיות וחברתיות צפויה לעלות בשנים הקרובות, ישראל אינה ערוכה להתאמת שוק העבודה בהתאם.
לצפיה בפרסום 

ההשלכות הכלכליות של סיפוח שטחי C.

עיתונאי "ידיעות אחרונות", סבר פלוצקר, כותב על השלכות סיפוח שטחי C ביהודה ושומרון ומתייחס לעלות הכלכלית של הסיפוח בהתבסס על ניתוח מרכז מאקרו בהובלתו של ד"ר רובי נתנזון.
לצפיה בפרסום 

ד"ר רובי נתנזון על מגמות ההצבעה בקרב צעירי ישראל

ד"ר רובי נתנזון, מנכ"ל מרכז מאקרו, התראיין לאתר Unherd והתייחס למגמות הצבעה בקרב צעירי ישראל. במסגרת הראיון, הציג נתנזון את סקר העמדות העיתי של צעירי ישראל המבוצע במרכז מאקרו והתייחס לכך שצעירי ישראל נוטים כיום, בשונה מבעבר, ימינה.
לצפיה בפרסום 

המשק מפסיד 6.4 מליארד שקלים בשנה מאי-שילוב אנשים עם מוגבלות בעבודה.

מחקר של מרכז "מאקרו" בשיתוף עם האגף לקידום שוויון בהסתדרות קובע כי ישנה עלייה מתמדת באחוז בעלי המוגבלויות המועסקים במשק וכיום 48% מבעלי מוגבלות חמורה מועסקים. עם זאת, סך אובדן התוצר הגולמי למשק אשר נגרם מאי שילוב בעלי מוגבלויות נוספים בשוק העבודה עומד על 6.4 מיליארד שקלים בשנה.
לצפיה בפרסום 

"העובדים הלא ישראלים תורמים למשק ועובדים במקצועות בהם חסר כוח עבודה"

ד"ר רובי נתנזון, מנכ"ל מרכז מאקרו, מתראיין ב"איפה הכסף" עם ענת דבידוב על סוגיית העובדים הלא ישראליים במשק הישראלי.
לצפיה בפרסום 

לשלב את המהגרים בשוק העבודה

עובדים זרים אינם תופסים את מקומם של הישראלים, אלא משלימים אותם.
לצפיה בפרסום 

הגיע הזמן להפסיק עם הגישה שעצמאים הם הרמאים של המדינה

בניגוד לשכירים, עצמאים בישראל אינם מקבלים דמי אבטלה ■ המדינה אינה מעוניינת לתקצב אותם מכיוון שהם צפויים להיות גירעוניים מהרגע הראשון, הם עלולים ליצור תמריצים לסגירת עסקים - ומכיוון שהמדיניות ב-30 השנים האחרונות גם כך סולדת מרשתות הגנה חברתיות.
לצפיה בפרסום 

חילופי השטחים של ליברמן: 15 מיליארד שקל בנזק ישיר, ונזק עקיף גדול פי כמה

ד"ר רובי נתנזון התראיין לעיתון הארץ בנושא פרויקט הערכת עלויות סיפוח של שטחים לישראל. הממצאים מדאיגים: גריעה של 1.5% מהתמ"ג ו–2.9% מכוח העבודה הישראלי.
לצפיה בפרסום 

10% מהבנייה ביוזמה ממשלתית מופנים למתנחלים - פי שניים מחלקם באוכלוסייה

חגי עמית, כותב ב-TheMarker על ממצאי דו"ח שפורסם על ידיי מרכז מאקרו לכלכלה מדינית, המציג את העלויות הכלכליות של מדינת ישראל בגין ההתנחלויות ביהודה ושומרון.
לצפיה בפרסום 

המהפכה החברתית כבר כאן: 40% מהמשרות עומדות לחלוף מן העולם

מנכ"ל מרכז מאקרו לכלכלה מדינית ד"ר רובי נתנזון כותב ב- TheMarker על השינויים שעשויים להתרחש בעתיד עולם העבודה.
לצפיה בפרסום 

פקחים מגרמניה ינסו לצמצם תאונות

לאחר פגישה של שגריר גרמניה בישראל, ד"ר קלמנס פון גטצה, מנהל קרן הנס-בקלר הגרמנית, מר מיכאל גוגמוס, ומנכ"ל מרכז מקרו הישראלי, ד"ר רובי נתנזון , עם שר העבודה והרווחה חיים כץ, הוחלט כי מומחים יסיירו באתרי בנייה לצד מפקחים ישראלים ויגבשו דרכים לשיפור הבטיחות.
לצפיה בפרסום 

לחשוב על 2040 כבר עכשיו

נירית כהן, דירקטור משאבי אנוש באינטל העולמית ובעלת הבלוג "על עבודה וקריירה באמצע החיים", כותבת ב-'גלובס' על מחקר מבית מאקרו "עולם העבודה הישראלי 2040".
לצפיה בפרסום 

יחסי ישראל והאיחוד האירופי על רקע הנסיבות המשתנות במזרח התיכון

הדים בתקשורת לכנס בכנס מרכז מאקרו לכלכלה מדינית וה-INSS בנושא יחסי ישראל והאיחוד האירופי.
לצפיה בפרסום 

תיעדוף ממשלתי לתקצוב התנחלויות

תקציבים ממשלתיים אדירים מועברים להתנחלויות באופן לא שיוויוני ביחס לשאר יישובי הארץ. צפו בקטע מתוכנית הטלוויזיה 'גב האומה', בו מרכז מאקרו מצוטט.
לצפיה בפרסום 

שיתוף פעולה גרמני-ישראלי בתחום בטיחות במקום העבודה

ב- 28.11.17, נפגשו שגריר גרמניה בישראל, ד"ר קלמנס פון גטצה, מנהל קרן הנס-בקלר הגרמנית, מר מיכאל גוגמוס, ומנכ"ל מרכז מקרו הישראלי, ד"ר רובי נתנזון , עם שר העבודה והרווחה חיים כץ.
לצפיה בפרסום 

לאן Zה הולך?

ידיעות אחרונות מציגים את מחקר הנוער הרביעי של קרן פרידריך אברט ומרכז מאקרו: בין אכזבה לציפייה - עמדות אישיות, לאומיות וחברתיות של צעירים בישראל
לצפיה בפרסום 

לאן Zה הולך?

אורית לביא-נשיאל מראיינת את ד"ר רובי נתנזון, מנכ"ל מרכז מאקרו, בתכנית "אולפן פתוח" בערוץ הכנסת, בנושא מחקר הנוער הרביעי של קרן פרידריך אברט ומרכז מאקרו על עמדות אישיות, לאומיות וחברתיות של צעירים בישראל. הראיון כולל גם את התייחסותה של ח"כ מירב בן ארי (כולנו) יו"ר השדולה לכפרי הנוער והפנימיות בישראל.
לצפיה בפרסום 

לאן Zה הולך?

עינב שיף מתייחס בטורו בידיעות אחרונות למחקר הנוער הרביעי של קרן פרידריך אברט ומרכז מאקרו על עמדות אישיות, לאומיות וחברתיות של צעירים בישראל, זאת תחת הכותרת "לקרוא לילדים בשמם".
לצפיה בפרסום 

עולם העבודה העתידי

צפו בד"ר רובי נתנזון, מנכ"ל מרכז מאקרו, מדבר על עולם העבודה העתידי בתוכנית סוגרים חשבון בערוץ 23 חינוכית [החל מדקה 4:38]
לצפיה בפרסום 

התנחלויות ביהודה ושומרון בתקציב 2017-2018

צפו בד"ר רובי נתנזון, מנכ"ל מרכז מאקרו, מדבר על "הנתונים מאחורי תקציב המדינה" בתכנית "לילה כלכלי" עם גדי סוקניק [החל מדקה 02:30]
לצפיה בפרסום 

האם שיעור האבטלה הנמוך בישראל מייצג את המציאות בשוק העבודה?

האזינו לד"ר רובי נתנזון, מנכ"ל מרכז מאקרו, מתראיין לתכנית "איפה הכסף" עם גבי גזית וחגי גולן, ב- FM103 בנוגע לפערים של ביקוש והיצע בשוק העבודה. האבטלה בשפל לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה והאוצר, אולם בפועל העובדים נאלצים להתפשר על שכר נמוך, בעבודה שאינה רלוונטית לתחום לימודיהם מכיוון שלמדו מקצוע לא מעשי. הראיון כולל גם את התייחסותן של סטודנטית לתואר שני שמחפשת עבודה (דקה 7:10), ומנכ"לית מנפאוור (דקה 13:00), לנתונים המוצגים על ידי ד"ר נתנזון (דקה 15:02).
לצפיה בפרסום 

ההתנחלויות מושכות רוכשי בתים

כתבה ב-Wall Street Journal העוסקת בעליית מחירי הדיור והביקוש למגורים בהתנחלויות.
לצפיה בפרסום 

העובד הישראלי בא לעבודה - האם הוא בא גם לעבוד?

מדוע תרבות העבודה הישראלית היא אחת הבעיות הגדולות במשק - ולא רק בסקטור הציבורי, אלא גם בפרטי
לצפיה בפרסום 

28% יותר מתושבי הגליל ו-100% יותר מתושבי המרכז: תקציבי ההתנחלויות מזנקים

ממחקר של מרכז מאקרו עולה כי ההוצאה הציבורית לנפש ביישובי יהודה ושומרון גבוהה באחוזים ניכרים משאר חלקי הארץ ■ גם היקף הבנייה הממשלתית בשטחים גדול פי שניים ויותר מאשר באזורים אחרים.
לצפיה בפרסום 

האינטרס המשותף של ההון והעבודה

טור דיעה של ד"ר רובי נתנזון בעיתון דה-מרקר בנושא שיתוף עובדים בקבלת ההחלטות.
לצפיה בפרסום 

מנופי צמיחה? לא בתקציב הבא

לא לבריאות, לא לדיור ולא לחינוך - התקציב לא מפנה משאבים. נו טוב, לפחות אין גזרות של ממש. טור דיעה של ד"ר רובי נתנזון, מנכ"ל מרכז מאקרו לכלכלה מדינית.
לצפיה בפרסום 

משרד החינוך משקיע יותר בתלמידי התנחלויות

משרד החינוך משקיע 13,000 ש"ח לתלמיד בהתנחלויות מחוץ לגוש המרכזי, בעוד הממוצע הארצי הוא 6,500 ש"ח, מחקר חדש מוצא.
לצפיה בפרסום 

מחקר חדש: ישראל משקיעה פי 2 בתלמידים מעבר קו הירוק

מחקר חדש של מרכז מאקרו לכלכלה מדינית מצביע על אפליה ומראה כי מדינת ישראל משקיעה פי 2 בתלמידים מעבר קו הירוק. באולפן: ד"ר רובי נתנזון, יגאל להב (מ. א קרני שומרון) ולירן לוי. מתוך "אולפן פתוח" עם אורית לביא נשיאל, ערוץ הכנסת - ערוץ 99.
לצפיה בפרסום 

דיון באולפן וואלה!NEWS: "לשלום יכול להיות מחיר גבוה"

מחקר של מכון אמריקני מעלה כי ישראל תרוויח 123 מיליארד דולרים תוך עשור, אם יושג הסכם שלום. אולם ד"ר רובי נתנזון, חוקר כלכלה מדינית, הבהיר: "לשלום יש תמיד דיבינדים, אבל גם בעימותים הכלכלה צומחת".
לצפיה בפרסום 

מעברים צרים: ד"ר רובי נתנזון, על שיפוץ המעברים וחשיבותם של הפועלים הפלסטינאים.

לאחרונה החליטה הממשלה על שיפוץ מעברי הגבול במטרה להרחיבם ולהכפיל בכך את מספר הפועלים הפלסטינאים שיוכלו לעבור דרכם - מ-60 אלף ל-120 אלף פועלים ביום. ד"ר רובי נתנזון, מנכ"ל מרכז מאקרו לכלכלה מדינית, מסביר את חשיבות העסקתם בישראל.
לצפיה בפרסום 

השקעה ממשלתית בהתנחלויות

מתוך כתבה שפורסמה ב"ניו יורק טיימס" בסוף השבוע: "מחקר חדש של מרכז מאקרו לכלכלה מדינית מישראל מצא כי הממשלה השקיעה כ- 950$ לתמיכה לנפש בגדה המערבית בשנת 2014, יותר מכפול מהשקעתה באנשים החיים בתל אביב או בירושלים; בהתנחלויות מבודדות, זה היה 1483$ לנפש."
לצפיה בפרסום 

הצורך ברפורמה במיסוי

טור הדיעה של ד"ר רובי נתנזון, מנכ"ל מרכז מאקרו, על הצורך ברפורמה במדיניות המיסוי על מנת להבטיח קבלת רמת שירותים נאותה.
לצפיה בפרסום 

הורדת תחזית האשראי של ישראל

צפו בד"ר רובי נתנזון מדבר על על הורדת תחזית דירוג האשראי של ישראל בתוכנית האקטואליה המרכזית "בשמונה" בערוץ 20 [דקה 19:50].
לצפיה בפרסום 

בעיית פריון העבודה הנמוך

צפו בד"ר רובי נתנזון, מנכ"ל מרכז מאקרו, מדבר על נושא פריון העבודה הנמוך בישראל בתוכנית "עושים סדר" עם גל גבאי [החל מדקה 18:30].
לצפיה בפרסום 

לא רק היי־טק - ישראל צריכה להשקיע גם בתעשייה המסורתית

לפי מחקר של ד"ר רובי נתנזון, איתמר גזלה וניר לביא ממרכז מאקרו, על ישראל לחשוב מחוץ לקופסת ההיי־טק ולהשקיע בתעשייה המסורתית בכדי לטפל בבעיות הפריון ואי השוויון.
לצפיה בפרסום 

לא יעלו מסים? יקחו מכם יותר כסף

בכל הזדמנות בדיוני תקציב 2015, שר האוצר יאיר לפיד חוזר ומכריז כי לא ייעלה מסים. ד"ר רובי נתנזון מסביר שהאלטרנטיבה - קיצוץ בשירותים החברתיים, תעלה למעמד הביניים אפילו יותר.
לצפיה בפרסום 

התקצוב העודף של ההתנחלויות

האזינו לד"ר רובי נתנזון, מנכ"ל מרכז מאקרו, מתראיין לתכנית "מה בוער" עם רזי ברקאי בגל"צ בנוגע לעלויות הכלכליות של ההתנחלויות, כפי שעולה ממחקר שביצע מרכז מאקרו. הראיון כולל גם את התייחסותו של ח"כ ניסן סלומינסקי, יו"ר ועדת חוק, חוקה ומשפט, לנתונים המוצגים על ידי ד"ר נתנזון. (דקה 30:00)
לצפיה בפרסום 

למה ממהרים לקצץ כשישנם עודפים בתקציב?

להיכן נעלמו המיליארדים העודפים שהיו אמורים להימצא בקופת האוצר בתחילת השנה? מדוע שוב ממהרים לקצץ לפני שמשתמשים ברזרבות שהצטברו בקופה? מרכז מאקרו בשיתוף קרן פרידריך אברט ערכו בדיקה כיצד "השתמשו" בעודפי התקציב, ומה ניתן לעשות אחרת.
לצפיה בפרסום 

העלויות הכלכליות של ההתנחלויות

צפו בד"ר רובי נתנזון, מנכ"ל מרכז מאקרו, מתייחס לתקצוב העודף של ההתנחלויות במהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 1 (דקה 25:00).
לצפיה בפרסום 

הקואליציה החברתית: לא חל כל שינוי מאז המחאה

מחקר שנערך על ידי מרכז מאקרו והוצג בכינוס הראשון של "הקואליציה החברתית", מראה כי לא חל שינוי באף מדד כלכלי מאז מחאת קיץ 2011.
לצפיה בפרסום 

מי משלם את המחיר על הורדת המסים?

ממחקר שערך מרכז מאקרו בשיתוף עם קרן פרידריך אברט (Friedrich-Ebert-Stiftung Israel) בנושא ההוצאה הפרטית לחינוך ולבריאות, מצאנו שבהתאם למגמה של הורדת נטל המס בשנים האחרונות, התשלומים מתגלגלים על האזרחים, צרכני החינוך והבריאות, שמשלמים הרבה יותר ממה ששילמו בעבר.
לצפיה בפרסום 

למה לא בטוח שכדאי להיות פרילנסר?

כתבה בדה-מרקר הסוקרת את מצבם של הפרילננסרים בישראל ומציגה את התייחסו של ד"ר רובי נתנזון לממצאים שעלו ממחקר שבוצע בנושא על ידי מרכז מאקרו.
לצפיה בפרסום