מזרח תיכון מתחדש

מאת: ד"ר רובי נתנזוןפרופ' שטפן שטטר  תאריך:  02.11.2008
דיון בתמורות בביטחון ובאנרגיה בישראל והמזה"ת, והשפעתם על האזור ויחסי ישראל-אירופה.

מזרח תיכון מתחדש
עיצוב: אסף בן ארי

הספר שבפניכם דן בהיבטים שונים של יחסי ישראל והאיחוד האירופי, לאור מצב הבטחון המשתנה במזרח התיכון ולאור אירועים גלובליים, תוך התייחסות למגוון רחב של מימדים הנוגעים ליחסים אלו. 
זהו הספר הרביעי של ה-IEPN, רשת של אנשי מקצוע ואקדמאים ישראלים ואירופים, שהציבו לעצמם למטרה לבחון את התקדמות יחסי ישראל והאיחוד האירופי ולהצביע על ההזדמנויות והמגבלות של יחסים אלו. 

מאז פרסום הספר השלישי, היו כמה התפתחויות באזור שראינו חשיבות להתייחס אליהם. מוסכם כיום כי העולם מצוי על ספו של משבר אנרגיה, שעשוי ליצור מחסור באנרגיה ובעקבות כך חוסר-יציבות גיאו-פוליטית גלובלית. משבר זה, יחד עם ההבנה שצורת השימוש הנוכחי באנרגיה גורמת להתחממות גלובלית, מהווים אתגר גלובלי ואזורי, שעל ישראל והאיחוד האירופי להתייחס אליו; אך הם גם הזדמנות לפיתוח של מקורות אנרגיה אלטרנטיביים. גם בתחום הגיאו-פוליטי ישנן התפתחויות. אם כי מאז מלחמת לבנון השניה הגבול עם לבנון שקט, הרי שהמצב באיזור זה עדיין מתוח; שינויים משמעותיים יותר היו בדרום, שם החמאס, המוכר כתנועת טרור גם באירופה, השתלט על רצועת עזה ביוני 2007. גם הזירה האיראנית מתחממת, עם התבטאויות קיצוניות של איראן כלפי ישראל וחשש ישראלי ואירופי מכך שתפתח נשק גרעיני. כל אלה מהווים אתגר למדיניות האיחוד האירופי, בייחוד לאור המעורבות הגוברת שלו באיזור לאחר מלחמת לבנון השניה. בזירה הדיפלומטית, הנשיאות הצרפתית של האיחוד האירופי הציעה יוזמה חדשה לאיחוד אירופי-ים תיכוני (union for the Mediterranean), אותה יש לבחון בכדי לראות האם היא אכן פותחת דרך חדשה לשיתוף פעולה בין ישראל והאיזור לבין האיחוד האירופי.

הספר מאגד את מחקריהם של מומחים שבחנו ממדים שונים של יחסי ישראל והאיחוד האירופי כיום. הספר מחולק לשלושה חלקים: נושאי סביבה ואנרגיה, נושאי בטחון, צבא והגנה, ועניינים דיפלומטיים ותרבותיים. כל פרק מאיר היבט אחר של המזרח התיכון המשתנה. הספר מאפשר, לפיכך, לקבל פרספקטיבה רחבה על נושאי המפתח האסטרטגיים עבור ישראל והאיחוד האירופי. כהמשך ישיר של הכרכים הקודמים, ספר זה מציע גם מסקנות והמלצות מעשיות לקידום יחסי ישראל והאיחוד האירופי.לפרטים נוספים אודות IEPN ולפרסומים נוספים לחצו כאן


share by email       Macro on Facebook       Macro on Twitter